IFK Norrköping

Nyhetsarkiv

Annons:

27 september, 2025

Wik efter segern: “Jag älskar nollor”

IFK Norrköping besegrade Alingsås med 3-0 i vad som blev Kamraternas tredje raka segern med hållen nolla. “Samspelet, kommunikationen mellan alla lagdelar och vårat fokus igenom matcherna”, säger Jessica Wik är en del av förklaringen bakom de tre senaste resultaten.

Tre poäng och tre raka segrar med nollan intakt.

  • Jag älskar nollor! Jag brinner väldigt mycket för försvarsspelet. Känslan att tillsammans täppa till bakåt är så god, säger försvarsklippan Jessica Wik som avslutade matchen med kaptensbindeln runt armen.

IFK Norrköping tog ledningen mot Alingsås genom Svea Rehnberg när hon petade in Wilma Leidhammars hörna.

Vår kapten nöjde sig inte med en assist. Hon såg även till att panga dit sitt femte mål de senaste sex matcherna.

Alexandra Hellekant klackade bollen bakåt till Wilma som tog emot och avslutade till 2-0.

Inhopparen Sabina Ravnell, som varit skadad större delen av säsongen, fick kröna matchen med sitt första mål för året efter att hon snappat upp målvaktens utboxning.

Vad är det som gör att vi lyckats hålla tre nollor och vunnit tre matcher i rad? Det är inte bara mot Alingsås idag utan Djurgården och Vittsjö på Vittsjö IP.

  • Samspelet, kommunikationen mellan alla lagdelar och vårat fokus igenom matcherna. Det är något vi har blivit bättre på, vi slappnar inte av och blir bättre på det hela tiden, förklarar Wik.
  • Insatsen idag är stabil, jag tror vi alla känner att vi kunde haft ett bättre eget spel men samtidigt har vi pratat om att ha tålamod i matcherna. De är lite ute efter att förstöra rytmen så jag tycker att det hackar för oss men vi gör tre mål idag, det hade man tagit innan alla dagar i veckan.

 

IFK Norrköping – Alingsås IF: 3-0 (1-0): OBOS Damallsvenskan, PlatinumCars Arena

Mål: 1-0 Svea Rehnberg (35′), 2-0 Wilma Leidhammar (80′), 3-0 Sabina Ravnell (88′)

Starelvan: Sofia Hjern – Jessica Wik, Maya Antoine, Ebba Handfast, Paula Broddner-Klingspor (62′) – Julia Karlernäs, Carrie Jones (83′) – Dana Leskinen (53′), Wilma Leidhammar (83′), Vesna Milivojevic – Svea Rehnberg (62′)

Ersättare: Hillevie Ströbeck, Deborah-Anne De la Harpe (62′), Freja Lindwall, Elsa Burvall (83′), Sabina Ravnell (62′), Sigdis Bardardottir, Agnes Ekberg (83′), Alexandra Hellekant (53′)

Publiksiffra: 1057

Annonser