IFK Norrköping

Nyhetsarkiv

1 juli, 2025

Uppdatering gällande Kristoffer Olsson

Kristoffer Olsson, 30, har tränat med IFK Norrköping under ett par månader. För att “Koffe” ska fortsätta att få en så pass optimal rehabilitering som möjligt efter sitt svåra sjukdomstillstånd har IFK och IK Sleipner hittat ett gemensamt upplägg som passar alla parter.

Som ett led i tillfrisknandet efter sin hjärnsjukdom har Kristoffer Olsson varit en del av IFK Norrköpings A-lagsverksamhet sedan april. Norrköpingssonen har tränat fotboll med Kamraternas allsvenska representationslag och fått experthjälp av IFK:s fystränare och medicinska team.

  • Som vi sa i april: Det har varit naturligt för oss att hjälpa Kristoffer i hans resa tillbaka. Han är en Norrköpingskille som via IFK:s egen akademi kunde ta steget ut i Europa och bli en landslagsspelare. Självklart för oss att stötta honom, säger IFK Norrköpings sportchef, Magni Fannberg.

Från och nu kommer Kristoffer Olsson i större utsträckning att vara en del av IK Sleipner, Kristoffer Olssons moderklubb.

Parallellt kommer IFK Norrköping erbjuda Kristoffer Olsson träning och den hjälp som han kan tänka behöva även i fortsättningen.

  • Vi är tacksamma att IFK Norrköping haft Kristoffer i träning och vi tackar för ett bra samarbete. Nu ser vi fram emot att se Kristoffer Olsson i Sleipners tröja, säger Calle Svensson, Sleipners sportchef.
  • Efter Sleipners uppehåll kommer jag spela matcher med “Randigt”. Något jag ser fram emot men vet också om att jag kan få mer hjälp av IFK om jag behöver. Jag har fått en fin kontakt med Palmar (Hreinsson) och uppskattar att jag fått träna med IFK, säger Kristoffer Olsson.
  • Sedan Kristoffer kom till oss har han tagit viktiga steg i sin rehabilitering, med stöd från våra tränare. Fokus har legat på den fysiska biten, både på och utanför planen. De framsteg han har gjort innebär att han nu är redo för nästa steg, att successivt öka sin fotbollsbelastning i träning och eventuellt även i matchspel. Vi är därför glada att Sleipner har öppnat upp möjligheten för Kristoffer att ta detta steg, och vi kommer att fortsätta stötta honom med vår expertis och följa hans utveckling noggrant, säger Magni Fannberg.

Annonser