IFK Norrköping

Nyhetsarkiv

16 augusti, 2025

“Trasten” iskall matchvinnare: “Det är aldrig någon tvekan där”

David Andersson bjöd på den enda mäktiga paraden efter den andra. Från straffpunkten var Arnór Traustason iskall och avgjorde lördagsmatchen mot IF Elfsborg. En 2-1-seger som var förlösande på alla sätt för IFK Norrköping. “Vi spelade som ett lag, peppar varandra och försöker göra det tillsammans”, summerar “Trasten”.
Det stora partyt på Augustifesten startade när huvuddomaren Erik Matsson satte sin pipa i munnen och blåste av allsvenskans 20:e omgång på PlatinumCars Arena. IFK Norrköpings 2-1-seger mot IF Elfsborg var en av Kamraternas bästa insatser den här allsvenska säsongen. Hårt jobb, en storspelande David Andersson och ett lag som hade bestämt sig för att kliva av konstgräset som vinnare. David Moberg Karlsson – uppmärksammad för att ha nått över 100 allsvenska matcher för Peking – inledde kvällens målskytte och stötte in 1-0 från nära håll.
Gästernas Ari Sigurpálsson nickade in kvitteringen i andra halvlek, men det var kvällen när IFK Norrköping och Arnór Traustason fick sista ordet.
Islänningen var iskall när han placerade in 2-1-målet framför ögonen på Curva Nordahl.
  • Den har vi längtat efter. Vi har inte fått resultatet med oss i de senaste matcherna, men idag satt den i alla fall. Starkt att komma tillbaka och göra 2-1 att hålla ut, säger “Trasten” om sin fjärde allsvenska fullträff för säsongen.
  • Jag tänkte att jag ska göra mål. Vad var det? Minut 80 omkring där? En bra tidpunkt att göra mål. Det var skönt att se den gå in. Det är aldrig någon tvekan där, fortsätter matchhjälten. Vi spelade som ett lag, peppar varandra och försöker göra det tillsammans. Grunderna i fotboll är dueller, springa och kämpa. Gör vi det så kommer andra sakerna.
David Andersson hade inte spelat en enda allsvensk minut när säsongen inleddes. Mot Elfsborg svarade han för en ny strålande insats – och utsågs till matchens lirare. Räddningen på nicken från Leo Östman i första halvlek höll hög klass, liksom hur Andersson styrde av Ari Sigurpalssons skott i första halvlek.
  • Det var kul. Efforten vi lägger ner idag är otroligt genom 90 minuter. Skyddar vårt eget mål. Vi ska fan vinna den här matchen. Hela gruppen är enad. Alla tror på varandra. Idag får vi ut det. Vi sätter grunderna bra och springer offensivt och defensivt. Då kommer poängen, säger IFK-keepern.
  • Jag vill berömma försvarsspelet. Det är ett samspel. Max tar bort en situation. “Trasten” tar bort en annan så att jag kan ha min centrala korridor. “Ama” (Amadeus Sögaard) täcker också bra.
Vad den här segern betyda?
  • Det är bara ta med sig det här. Fortsätta jobba stenhårt i veckorna. Nu har vi match igen på tisdag mot Viggbyholm i cupen. Ut där och göra en bra match, sen måndag match igen (Öster borta) och pumpa på energi hela laget. Det ger mycket energi men det är bara fortsätta pumpa.
Du ser att spela med ett enormt självförtroende där ute?
  • Det är skönt att få en bra start. Det kan även gälla att sätta en bra passning till mittback eller till en sexa.
Hur firar du?
  • Middag med tjejen och hennes familj.

Vad kom det för känslor när kvitteringen?

  • Nu var det fan… Det som hände för ett par matcher sedan (BP) får inte ske. Det var för dåligt. Nu är mind set i andra att gå ut och kör över dom i andra. Ibland kanske vi är lite för snabba med bollen framåt i stället för att ta en stund att andas på boll och spela runt. Elfsborg är bra på att straffa där när man tappar boll.

IFK Norrköping – IF Elfsborg 2-1 (1-0): Allsvenskan omgång 20, lördag 16 augusti 2025, PlatinumCars Arena

Mål: 1-0 (18) David Moberg Karlsson, 1-1 (68) Ari Sigurpálsson, 2-1 (78) Arnór Traustason (straff).

Varningar, IFK: Ismet Lushaku.

Publik: 5 753.

Domare: Erik Mattsson.

IFE: Simon Hedlund, Rasmus Wikström, Terry Yegbe, Wenderson.

Startelva: David Andersson – Moutaz Neffati, Max Watson, Amadeus Sögaard, Marcus Baggesen – Kevin Höög Jansson, Arnór Traustason, Ismet Lushaku (71) – David Moberg Karlsson (81), Christoffer Nyman, Ìsak Andri Sigurgeirsson (90).

Ersättare: Alexander Fransson (71), Åke Andersson (81), Yayha Kalley (90), Axel Brönner, Anton Eriksson, Jesper Lindvall, Manaf Rawufu, Jónatan Gudni Arnarsson.

Presskonferens med Oscar Hiljemark och Martin Falk. 

Annonser