12 december, 2025
Välkommen till IFK, Fabian Holst-Larsen!
IFK Norrköping har kontrakterat den 20-årige högerbacken Fabian Holst-Larsen. ”Det är spännande och när jag hörde om intresset från IFK fick jag en väldigt bra magkänsla”, säger norrmannen.
Fabian Holst-Larsen, som fyller 21 år den 30 december, är uppväxt i Drammen och har spenderat större delen av karriären i Strömsgodset.
Efter att speltiden varierat mellan förstalaget i Eliteserien och reservlaget gick Fabian inför den gångna säsongen till Mjöndalen i OBOS-ligan.
Nu har IFK Norrköping och högerbacken kommit överens om ett avtal som sträcker sig över 2029.
- Jag är väldigt glad över att vara här. Det är spännande och när jag hörde om intresset från IFK fick jag en väldigt bra magkänsla med en gång. Det här är ett viktigt steg för mig. IFK är en väldigt stor förening och jag vill fortsätta utvecklas här, säger Fabian.
En lugn kille med humor utanför planen, säger han själv. Hur är han på planen?
- Jag är högerback, jag gillar att dribbla och skapa obalans. Jag älskar att tackla och få med mig supportrarna.
Vad ser du fram emot?
- Jag ser fram emot att få spela framför mycket folk, underhålla och hjälpa till att ta oss upp till Allsvenskan igen.
Sportchef Henrik Jurelius om rekryteringen:
- Vi är glada över att Fabian valt att ge oss förtroendet för sin framtida utveckling. Vi ser en snabb, aggressiv ytterback med fin bollbehandling och offensiv instinkt. Han har egenskaper och en karaktär som vi bedömer kan bli väldigt bra i vår miljö.