Matilda tillbaka på skånsk mark – “Vi har en stark känsla i laget nu”
Det drar ihop sig i OBOS Damallsvenskan så här i rysliga hösttider.
IFK Norrköping har sju poäng på de tre senaste matcherna (1-1 Piteå, 2-1 Eskilstuna och 5-0 Uppsala) och åkte söderut till Skåne och Malmö under söndagen med ett stärkt självförtroende, nytt slagläge i den intressanta tabellen och – inte minst – en känsla av så mycket mer inför måndagens match.
- Vi har en bra tid bakom oss. Vi var nere ett tag, men har kommit tillbaka. Det syns på varje träning och det syns på det sätt vi möter varje match. Vi ser mer möjligheter än hinder, när vi kliver in i varje match nu. Vi är inte rädda för att förlora längre utan har istället känslan att vi kan vinna den. Det känns jätteviktigt, säger Matilda, som kommer “hem” till Malmö.
Det var där karriären en gång började i LB 07, fortsatte i Rosengård och hon var senast just i Malmö FF innan hon värvades till Idrottsparken och IFK Norrköping inför den här säsongen.
- Det känns speciellt att komma tillbaka till Malmö och spela. Jag hade en bra tid i MFF, men nu är läget ett annat och vi åker dit för att ta poäng – helst alla tre. Min familj kommer ju också vara plats på läktaren, säger Matilda.
Vårmötet på Idrottsparken slutade 1-1.
- Vi pratade om den matchen häromdagen. Vi hanterade den på ett bra sätt och stod upp mot deras spelare och deras sätt att spela, minns Matilda.
Malmö FF ligger trea i tabellen och kommer närmast från en stark 2-1-seger mot Ajax borta i veckan i åttondelsfinalen av UEFA Women´s Europa Cup.
- Det är ett skickligt lag med flera spetsspelare, som gjort det bra i år. Det blir en utmaning.
Matilda Kristell har fått en ny roll under tränare Rob Clark.
- Jag har fått mer frihet på plan och gillar det. Jag trivs i relationer på plan och har många spelare nära mig där ute. Vi har landat fint i det. Min egen form har blivit bättre och bättre, säger hon.
I den spännande streckstriden blev det oavgjort, 1-1, mellan två av konkurrenterna, där Växjö kvitterade sent mot Rosengård i lördagens match.
- Jag noterade det också. Vi har allt i våra egna händer och ska ta den här chansen vi fått, säger Matilda Kristell.
Malmö FF-IFK Norrköping i OBOS Damallsvenskan i omgång 24 måndagen den 1 november klockan 18.00 på Eleda Stadion.