IFK Norrköping

Nyhetsarkiv

30 maj, 2025

Martin Falk inför hemmamatchen mot Gais: “Spelare som är redo att gå in”

IFK Norrköping blev bättre ju längre matchen led mot serieledarna Mjällby. En spelmässig upprycking som gav en poäng. Nu väntar Gais. Här är Martin Falks tankar om lördagsmatchen på PlatinumCars Arena.
IFK Norrköping lyckades att ta sig ur greppet som Mjällby kopplade i den senaste allsvenska omgången. David Anderssons storspel höll Kamraterna kvar i matchen och när Arnór Traustason visade klass och precision med en frispark fem minuter från slutet så var det kvitterat. När Martin Falk analyserat matchen i efterhand säger han:
  • Vi får ut nästan lika mycket av vår press i andra halvlek, men den stora skillnaden är sättet hur vi säkrar bollen när vi har den. Vi attackerar bättre. Vi får ett helt annat tryck och bett när vi har bollen och kommer in med fler spelare i boxen och skapar chanser.
I måndagsmatchen på PlatinumCars Arena drog Kojo Peprah Oppong och Moutaz Neffat på sig varsitt gult kort vilket innebär avstängning.
  • Det finns spelare som är redo att gå in och spela både ytterback och mittback. Vi kan hantera det på olika sätt och känner oss lugna, fortsätter Martin Falk.
IFK Norrköping har redan stött på Gais en gång den här säsongen. I Svenska Cupens kvartsfinal 3-0-vann Kamraterna på Hisingen.
  • Gais skapade mycket då så det kanske inte var ett fullt logiskt resultat. Det är ett lag med mycket kvalitet, med bra presspel och som kan hota i djupled. De är direkta och spelar med kraft.
Förutom avstängningarna och långtidsskadade Stephen Bolma och David Mitov Nilsson är inte Jesper Ceesay disponibel för spel. Mittfältaren dras med en känning.

 

Mer inför lördagsmatchen:

Annonser