IFK Norrköping

Nyhetsarkiv

9 november, 2021

Lyckat arrangemang av SEF Trophy

Den 1-5 november arrangerade IFK Norrköping tillsammans med Svensk Elitfotboll SEF Trophy. Det blev ett mycket lyckat arrangemang. IFK Norrköping vill tacka alla som var inblandade i att göra turneringen till den fotbollsfest som det blev.

Under höstlovet samlades flera av landets största talanger i Norrköping för att tampas om att ta sig hela vägen till finalen på Platinumcars Arena. I turneringen spelades 112 matcher fördelat på fem olika arenor i kommunen. Till final kom IFK Göteborg och Brommapojkarna där det till slut var Brommapojkarna som fick lyfta Sef Trophy-bucklan efter att ha vunnit på straffar med 8-7 (1-1).

Vårt kära IFK slutade på en 16:e plats.

IFK Norrköping vill säga ett stort tack till domare, funktionärer, spelare, ledare, publik och samarbetspartners för underhållningen som ni alla var med och bidrog till.

Annonser

Detta evenemang är endast för Partners till IFK Norrköping.
Vill du bli partner kan du läsa mer om vad det innebär här eller ta kontakt med vår marknadsavdelning här