IFK Norrköping

Nyhetsarkiv

12 oktober, 2026

Kapten redo för en kväll i elljuset – “Såna här matcher man lever för…”

En höstkväll på Idrottsparken, strålkastarnas magi, mycket folk på läktarna och en känsla av något mer? “Det är såna här matcher man lever lite för”, säger kaptenen Christoffer Nyman inför tisdagens möte med Sundsvall.

Tre poäng för IFK Norrköping säkrar en omedelbar returbiljett till allsvenskan 2027.

  • Det är den verklighet vi står inför, säger Christoffer Nyman lugnt.
  • Jag fick höra om vår möjlighet, när det blev kryss i Östersund i lördags. Det är egentligen inget jag har gått och tänkt på de här dagarna utan mitt enda fokus är precis som vanligt – att vinna matchen. Jag vill vinna varje match – och i den verkligheten vi är i just nu betyder det att vi går upp. Det är så.

Vädret lovar tio grader och uppehåll vid avspark med ett höstlikt mörker längs våra promenader.

  • Det är speciellt med höstmatcher i elljus. Det kommer bli underbart. Jag älskar det.

Christoffer Nyman har spelat några matcher i sin karriär, där det finns en chans att ta steget eller vinna något. Ingen har väl glömt hans avgörande 2-1-mål mot Ängelholm, när han sköt upp allsvenskan den gången. Guldmatchen i Malmö 2015 som följdes av 3-0-segern mot IFK Göteborg i Supercupen en vecka senare och kvalet till Bundesliga med Eintracht Braunschweig 2017 är andra matcher med mycket i potten.

  • Det är såna här matcher man alltid vill vara med om. De betyder det där lilla extra, säger han.

Sundsvall kämpar för sin överlevnad i Superettan och kommer bli en utmaning. IFK Norrköpings tre senaste kryss har kommit mot just Norrby, Ljungskile och Oddevold på hemmaplan. De gästande lagen har backat hem med ett lågt försvar, vilket varit ett test för serieledaren.

  • Vi har pratat om det i veckan och försökt hitta några nycklar, där vi kan straffa Sundsvall mer direkt, säger Christoffer “Totte” Nyman.

IFK Norrköping-GIF Sundsvall  i omgång 26 i Superettan, tisdagen den 13 oktober, klockan 19.00, Idrottsparken.

Annonser