
En poäng med hem från Degerfors
IFK Norrköping möttes av en välfylld kortsida. 930 kamrater stod samlade på bortasektionen, och med de vitblå på övriga läktare var det ca 1000 IFK-supportrar på plats.
När matchen drog igång hade IFK Norrköping svårt att komma in i den.
- Vi missade både första, andra och tredje-bollarna och blir låga. De gånger vi lyckas vinna boll, både i höga pressen, i andrabollsspelet och det lite mer direkta spelet så är vi inte tillräckligt bra. Vi kommer inte ut diagonalt där vi visste att det fanns ytor men klarar inte av att hantera det. Vi fick lida mycket i första halvlek, säger Martin Falk.
Hemmalaget hade kommandot den större delen av matchen.
- Vi hade 21 skott emot oss, men bara fyra på mål. Vi jobbar jäkligt intensivt, flyttar fötter, blockar skott och är kompakta. Är det något jag tar med mig är att vi varit med om den här matchbilden några gånger den här säsongen och vi har förlorat alla. Nu tar vi en poäng och det kan visa sig bli en viktig poäng. Det är jag glad över, men inte alls nöjd med prestationen.
Mot slutet hade dock IFK Norrköping möjlighet att ta med sig alla poäng hem. Kapten Nyman fick iväg ett avslut som dessvärre hamnade på fel sida av stolpen.
- Det är väl först när vi får läget med Totte som vi faktiskt vågar spela igenom centralt, hittar lite kombinationer och då kommer vi in bakom med kontroll och får ett bra läge. Till slut gräver vi väl fram ett par lägen vi kan göra mål på, men jag tycker Degerfors är bättre. Jag är glad över spelarnas effort och vill också hylla stödet från supportrarna. De är helt fantastiska och bär oss fram idag.
Noterbart från matchen är att 18-årige Jonatan Arnarsson debuterade i allsvenskan när han bytte av landsmannen Sigurgeirsson i den 86:e minuten.
Nästa match är också på bortaplan. På lördag spelar IFK Norrköping mo BP i Stockholm, innan vi är hemma igen den 10 augusti mot Hammarby IF. Säkra din biljett här.
Degerfors IF-IFK Norrköping 0-0: Allsvenskan omgång 17, Stora Valla, 26 juli 2025.
Mål: –
Varningar: Moutaz Neffati, Amadeus Sögaard.
Startelvan: David Andersson – Moutaz Neffati, Amadeus Sögaard, Max Watson, Kevin Höög Jansson – Axel Brönner (65’), Alexander Fransson, Arnór Traustason – Tim Prica (65’), Christoffer Nyman (K), Isak Andri Sigurgeirsson (86’).
Ersättare: Theo Krantz, Jesper Lindvall, Anton Eriksson, Marcus Baggesen, Ismet Lushaku (65’), Hugo Ringsten, David Moberg Karlsson (65’), Jonatan Arnarsson (86’), William Bergman.
Presskonferens med Henok Goitom och Martin Falk.