IFK Norrköping

Nyhetsarkiv

Annons:

22 augusti, 2025

Antoine inför Häcken: “Vi spelar inte på deras premisser”

Två raka segrar efter återstarten. På lördag väntar tufft motstånd på bortaplan. IFK Norrköping möter serieledarna BK Häcken på Bravida Arena i Göteborg.

Kamraterna har återstartat OBOS Damallsvenskan på bästa sätt. Sex av sex möjliga poäng har plockats mot BP och länsrivalen Linköping.

IFK besegrade LFC med 2-0 på hemmaplan, känslan har varit god i pågående träningsvecka.

Stellan Carlsson har precis avslutat fredagens träningspass i regnet ute på PlatinumCars Arena.

  • Det har varit en bra träningsvecka, vi njöt på kvällen efter att vi tvålat till dem i derbyt. En till bra prestation, vi borde kanske ha avgjort den redan i första halvlek med den start vi hade. Tror de bara hade ett avslut på mål i den matchen. Vi tog ner den matchen tidigt under veckan och sen har allt fokus skiftat över till lördagens match.

Ett tufft test väntar dem på lördag i omgång 15 av OBOS Damallsvenskan. Bortamatch mot serieledande BK Häcken på Bravida Arena.

De gulsvarta har själva stått för en stark inledning efter återstarten, två segrar och 9-1 i målskillnad.

  • Det är ett lag med oerhört duktiga spelare, de har kommit väldigt långt med alla förutsättningar för att skapa detta. Den stora styrkan är den speed man har, djupledsstyrkan inte minst. Schröder har gjort över 20 mål men de har flera duktiga spelare med fart, många olika hot.

Senas lagen möttes stod IFK för en av sina bästa insatser som lag när man på hemmaplan slog Häcken med 2-1 i Svenska Cupens semifinal.

  • Vi behöver göra en prestation där allting sitter, precis som när vi slog dem cupsemifinalen. Man kan ju få frågan “Vad är det för enskild sak ni behöver sätta”, det räcker inte. Du måste sätta allting och det kräver en väldigt hög nivå på koncentration, fysisk nivå och närvaro på planen. Sen behöver vi spela som vi vill och kan, för att skapa oreda för dem, det lyckades vi med senast.

Maya Antoine har likt resten av laget njutit av segern men lagets fokus har varit vad de kan utveckla till morgondagens match.

Försvararen gör sin andra säsong i IFK Norrköping och har tillsammans med Vesna Milivojevic startat samtliga matcher i OBOS Damallsvenskan 2025.

Den vindsnabbe mittbacken gillar att spela mot skickliga anfallare.

  • Man måste respektera deras forwards, de är snabba och skickliga. Men det är inget vi är rädda för, vi har mött dem två gånger redan. Vi är jäkligt taggade.

Senast vi spelade mot dem vann vi…

  • Det säger mycket om oss som spelare och lag att vi kan hantera dem. Vi spelar inte på deras premisser, vi kommer ta med oss intensiteten igen.
  • Vi vet vad de är bra på, vi vet vad vi är bra på. Det ska vi använda oss av imorgon.

 

BK Häcken – IFK Norrköping: Lördag 23 augusti klockan 16:00, Bravida Arena, Viaplay

Annonser