IFK Norrköping

Nyhetsarkiv

Annons:

17 april, 2026

Målglad fredag på Idrottsparken – “Så viktigt för oss alla!”

IFK Norrköping bjöd på rena målfyrverkeriet på Idrottsparken. “Jag behövde bara sätta dit pannan”, säger Josefin Harrysson om sitt första mål i 5-2-segern mot KIF Örebro.

IFK Norrköping och tränaren Stellan Carlsson önskade mål.

Det blev det.

En full hand med fem olika målskyttar i Julia Karlernäs, Josefin Harrysson, Isabella Sibley, Lova Braam och Matilda Kristell. Det är möjligt det vackra vädret och en känsla av varmare tider spelade en roll i känslan, men dagens träningsmatch mot KIF Örebro bjöd på mål, chanser och glada miner i väntan på omstarten av OBOS Damallsvenskan om en vecka.

  • Så viktigt för oss alla i gruppen här… Det finns absolut saker vi ska jobba vidare med, men vi tar med oss målen och alla chanser vi skapade. Det finns en del bra där ute i dag, menar mittbacken Josefin Harrysson.

…och du gjorde ditt första mål i IFK-tröjan?

  • Det var väldigt roligt. Verkligen. Ett nickmål på hörna, som var en riktigt bra serve från Lova (Braam). Det var bara att sätta dit pannan.

Gästerna från Örebro tog ledningen med 1-0 och kvitterade till 2-2 genom Julia Walentowicz, men annars handlade nästan allt om IFK Norrköping. Hemmalaget var en klass större och hade bud på mer mål, där man utmanade gästerna – särskilt längs de båda kanterna. Lagens möte i årets tidiga träningsmatch slutade 0-0, men nu var det klasskillnad.

  • Det var en typisk träningsmatch, men den var viktig att få för nu har vi saker att titta på efter och påminna oss själva om saker som blir viktiga när ligan drar igång igen. Det är kul att vi gör fem mål – varav två på hörna. Vi har pratat om att tuffa till oss där, säger Stellan Carlsson.
  • Det har pratats mycket om målskyttet runt laget så det var bra för oss att göra fem mål. När vi möttes för någon månad sedan slutade det ju 0-0.

I den allsvenskan omstarten väntar Djurgårdens IF på Kristinebergs IP lördagen den 25 april.

IFK Norrköping- KIF Örebro 5-2 (3-2)

Målen: 0-1 (23) Julia Walentowicz, 1-1 (27) Julia Karlernäs (straff), 2-1 (29) Josefin Harrysson, 2-2 (41) Julia Walentowicz, 3-2 (44) Isabella Sibley, 4-2 (67) Lova Braam, 5-2 (80) Matilda Kristell.

IFK Norrköping (startelvan): Hillevie Ströbeck-Debroah-Anne De la Harpe, Ebba Handfast, Josefin Harrysson, Freja Lindwall-Fanny Andersson, Julia Karlernäs-Isabella Sibley, Lova Braam, Sigdis Bardardottir-Beatrice Persson.

Annonser