IFK Norrköping

Nyhetsarkiv

18 mars, 2025

André Skagervik: “Verksamheten måste stå starkare på egna ben”

Vad lockar André Skagervik, 42, att återvända till IFK Norrköping i ett  – milt uttryckt – utmanande läge? “Samma anledningar som fick mig att hoppa av styrelseuppdraget”, säger den tillförordnande klubbchefen. 
I måndags klev André Skagervik in på sin nya arbetsplats på Ektorpsgatan. En halvtidstjänst till att börja med men vid månadsskiftet är det 100 procent som gäller och överlämningsprocessen är i full gång.
  • Jag gillar ett högt tempo och tror på att man måste kunna bygga och springa samtidigt. Jag hade ett möte med personalen vid frukost idag och på onsdag är det medlemsmöte. Då ska vi presentera en första arbetsplan. Medlemmarna kommer att få en chans att lära känna mig, Martin Gyllix och styrelsen närmare, säger André Skagervik.
Till synes avslappnad och med en bra energi. Tvåbarnspappan har svårt att släppa fotbollen och är fortfarande aktiv inom lokalfotbollen. En skåning som omfamnat Norrköping och IFK. Nu ska han som högste tjänsteman staka ut vägen framåt. Drygt ett halvår efter att André valde att lämna IFK-styrelsen.
  • Det som fick mig att komma tillbaka var egentligen samma anledningar som gjorde att jag klev av, säger André. För mig handlar det om att hitta en samsyn kring både nuläge, ambitionsnivå och vad som krävs för att komma dit. Diskussioner och högt till tak måste självklart finnas, men du behöver ha en gemensam grund. Först med det på plats får man rätt förutsättningar att kunna bidra och lägga allt fokus på rätt saker.
Utveckla hur du resonerade?
  • Det som får mig att känna optimism framåt nu handlar mycket om tydlighet, struktur och förväntansbild. Där och då kände jag inte att det fanns samsyn kring delar av det som behövde göras och jag hade samtidigt en förväntan om att kunna bidra inom vissa områden där jag har min kärnkompetens: strategi, vart vi är på väg, ledarskap, kommunikation och marknad. Jag kan bara prata om min upplevelse, men känslan är att förutsättningarna är annorlunda nu, säger André.
Som helst vill fästa blicken framåt. Närmast mot medlemsmötet i morgon kväll och sedan ta tag i den plan som styrelsen mejslat fram.
  • Jag tror att jag måste vara ganska hård med styrelsens förväntansbild. Den får inte vara för diffus, utan vi måste hitta rätt fokus. Vi kan hitta 1 000 kreativa saker att göra, men vi måste också lyckas prioritera det viktigaste. Sätta spelplanen – hit ska vi. Och sen, väldigt krasst, hur kan vi ta oss dit? Vad krävs från både organisationen i stort och från enskilda medarbetare?
Vart brinner det mest?
  • Som jag nämnde till personalen i morse – vi behöver få en nulägesbild som känns realistisk ekonomiskt och organisatoriskt. Vart befinner vi oss just nu? Vad är mest akut för oss att bryta ner i greppbara mål för respektive del av verksamheten? Vi behöver plocka ner styrelsens fokusområden och parallellt med det också lösa en spännande vardag med dubbla seriepremiärer, fastighetsdiskussioner och en nära dialog med medlemmar, partners och supportrar.
Påverkas ditt arbete av att du är tillförordnad?
  • Generellt sett så är kontinuitet en framgångsfaktor. Det ska vi konstatera, men jag har full respekt för att styrelsen vill göra det här i rätt steg för att det skall bli en korrekt urvalsprocess. Där är jag helt lugn för egen del. Jag ser inte det här som en audition. Är jag rätt person kommer det att visa sig. Jag kommer ta beslut, driva på och skapa förutsättningar och agera precis som om det här vore en vanlig roll, säger André Skagervik.
Det är ingen övermäktig uppgift som du hoppat på?
  • Jag är otroligt ödmjuk inför uppgiften och det är några veckor nu som jag kommer slussas in i de framtida uppdragen. För att klara det kommer vi behöva en extrem tydlighet kring fokuset. Det handlar också om att bygga upp en organisation där man kan delegera och känna att det kommer hållas ett tempo i både beslut och genomförande.
Hur vill du uppfattas av medlemmarna?
  • Som en tydlig och driven ledare, som får med mig människor. Det tror jag är viktigt. Min ambition är att bygga en vinnarkultur med en hög kravställning. Det sticker jag inte under stol med. Vi är en elitförening. Men du kan göra det samtidigt som du bygger en arbetsmiljö som verkligen lyfter medarbetarna. En annan del är att se till att jobba visionärt, samtidigt som du visar på action här och nu varje dag.
Hur bakbundna är vi av ekonomin och med det bokslut som redovisades?
  • Utgångspunkten är en gemensam förväntansbild med tydligt mandat. Finns de delarna så är det upp till mig och organisationen att leverera. Förtroende förtjänar man, men självklart behöver det finnas en grundläggande samsyn kring hur en förändringsresa skall drivas.
Vad kan du säga till oroliga supportar om det ekonomiska läget?
  • Styrelsen har påbörjat ett analysarbete som kommer presenteras på medlemsmötet. Det kommer mynna ut i en reviderad budget, med tydliga fokusområden. Ambitionen är att bryta trenden med att utgifterna överskridit intäkterna. Det är väldigt tydligt. Spelartransfers kommer alltid att vara en viktig del, men vi måste bygga upp en verksamhet som står starkare på egna ben. Det kommer vara en hög transparens kring de här bitarna. I nuläget kommer vi ta vid styrelsens bedömning. För att bygga en hållbar ekonomi måste vi jobba ansvarsfullt, smart och annorlunda. Jag tycker styrelsen prioriterar helt rätt fråga och duckar inte för den. Det är den man tar i just nu.
Arenans skick?
  • En fortsatt viktig fråga, såklart. Det är en av våra viktigaste tillgångar med flera möjligheter över tid. Försäljning av mark, nyttjandet av arenan, fortsatt dialog med kommunen och inte minst investeringsbehov över tid. Här kommer vi definitivt att få anledning att återkomma.

Annonser