
15 mars, 2025
IFK en match från cupfinal: “Det har vi tittat på i veckan”
Långköraren i cupkvarten satte spår i IFK-truppen men Martin Falk är säker på sin sak. “De som spelar är redo”.
Det räckte inte med 90 minuter fotboll för att få fram ett semifinallag på PlatinumCars Arena i söndags.
IFK Norrköpings två mål i förlängningen – Sebastian Jörgensen och Ìsak Andri Sigurgeirsson – skickade Kamraterna till semifinal för första gången sedan 2017. En fysisk kraftansträngning som hette duga.
Att Tim Prica kvitterade tidigt efter halvtidspausen var början till vändningen.
- De flesta har skakat av sig matchen nu, men andra har lite halvt överbelastade kroppar och är lite slitna, säger Martin Falk.
Dagen efter kvartsfinaldramat fick IFK-truppen ledigt och kommer stegra i intensitet ju närmare vi kommer söndag.
IFK saknade lagkaptenen Christoffer Nyman och tvingades byta ut en skadad Jesper Ceesay mot Trelleborg.
-
Två dagar efter match så analyserade vi och kollade på vad som vi hade kunnat göra bättre, men också vad som var bra. Första känslan när vi kom in efter Trelleborg var att allt var rätt dåligt. Sen, när man väl får se matchen i efterhand, utan att vara färgad av en rad olika saker, så var det tydligt att fler saker var bättre – men de perioderna var lite för korta. Vi tappade lite momentum på grund av onödiga beslut, tappade boll och inte vågade hotade när vi kunde etsa oss fast på deras planhalva. Det har vi tittat på i veckan, fortsätter IFK-tränaren.
Du låter inte en 3-1-seger, att IFK är obesegrat i vinter och är i cupsemifinal överskugga en spelmässigt sämre insats?
- Det fanns saker som vi ska göra bättre, men det har det funnits i alla matcher. När gemene man tycker att allting varit jättebra så har det inte varit det och det är inte heller så dåligt som alla tycker i regel när vi inte är bra. Det brukar vara någonstans mittemellan. Vi var inte helt nöjda, men det är en styrka att vi vinner ändå och visar mental styrka att hålla ihop det och att vi löser det till slut. Många saker behöver bli bättre för att vi ska slå Häcken.
Häcken säkrade sin semifinalbiljett via ett sent segermål borta mot Mjällby. En allsvensk konkurrent och motståndare med ett bekant tränarnamn: Jens Gustafsson, manager i IFK Norrköping 2016-2020.
- Vi börjar med att kolla på vad de har gjort i tidigare matcher, men vi går också igenom Jacobs (Dahl) analys. Efter det brukar vi ta en dag, smälta det, fundera och bygga matchplanen hur vi ska bygga och pressa utefter vad vi sett. Idag (torsdag) har vi tränat lite på det mot oss själva och så gör vi de sista sakerna på lördag, säger Martin Falk.
Är det ett annorlunda Häcken under Jens Gustafsson?
- Tittar man på Häcken i år så tycker jag att de sitter ihop lite bättre som lag i bägge riktningarna. De är lite bättre på att skydda det egna straffområdet och på att få upp många spelare. Bra på att få upp ytterbackarna, överlappa och hitta de breda genombrotten. De har ett fint centralt mittfält med mycket kvalité att hitta in med instick bakom. Det finns spets där uppe också i Layouni (Amor), Inoussa (Zeidane) och Hristic (Srdjan). Många bra spelare. De är ett bra lag sedan Jensa kom in, anser Falk.
Vad gör du av deras cupspel så här långt?
- De hade många lägen mot Sirius i den matchen de förlorade (0-2). Det är lätt att stirra sig blind på resultatet där. Häcken har varit stabila och bra och är förtjänta av att gå vidare. De har gjort bra matcher. Det blir spännande att få tävla mot dom.
I IFK-truppen är det en rad frågetecken på sina håll men Martin Falk stänger inte dörren helt till någon mer än de långtidsskadade Stephen Bolma och Kevin Höög Jansson. David Mitov Nilsson har fortfarande en bit kvar och Moutaz Neffati är avstängd.
- Det kan bli så att alla som är osäkra nu kan komma till spel. Det är alltid en avvägning hur sliten man är och om man tränat tillräckligt. Det är bitar vi behöver ta reda på innan söndag. Det är lite ovisst men det spelar ingen roll. Folk är redo, försäkrar Martin Falk.
BK Häcken-IFK Norrköping: Söndag 16 mars klockan 13.00, Bravida Arena, Svenska Cupen semifinal
– TV4 Play sänder hela cupspelet – stötta IFK när du tecknar abonnemang!
Mer inför matchen: “Neffati om landslagsuttagningen”
“Krampen stoppade inte Ísak Andri: “Satte tonen”