27 oktober, 2013

Inför bortamatchen mot GIF Sundsvall

James Frempong ersätter Nikola Tkalcic i startelvan.

 

IFK vill följa upp den goda insatsen mot Elfsborg då man på söndag möter Sundsvall på Norrporten Arena. Norrlänningarna lär inte ge någonting gratis till IFK då man ligger på kvalplats och slåss för nytt kontrakt.

 

Medan IFK kämpar med Helsingborg om att ta femteplatsen i Allsvenskan har söndagens motståndare, Sundsvall, en kamp om att klara allsvenskt kontrakt med bland annat Syrianska som har en poängs försprång.


Det blir utan tvekan en svår match för IFK, som dock är stärkta av hemmasegern mot Elfsborg i söndags. En match som IFK:s manager Janne Andersson då beskrev som den bästa under hans tid i klubben.

 

Det återstår att se om Kamraterna kan följa upp den insatsen på Norrporten Arena. Förutsättningar finns utan tvekan. Motivationen att komma så högt upp i tabellen som möjligt behöver inte ifrågasättas - det räcker att titta på Elfsborgsmatchen för att förstå det. Dessutom är truppen skadefri bortsett från Nikola Tkalcic, varför konkurrensen är hård och träningarna håller hög kvalitet.


Sundsvalls Emil Forsberg säger så här inför matchen mot IFK till laget hemsida:

 

- Då hoppas jag på fler mål, helt klart. Spelar vi som vi ska så kommer det att gå bra och jag får säkert några lägen. Då gäller det att trycka dit den och det ska jag göra. Det blir en rolig match på söndag mellan två lag som gillar att spela fotboll.


Forsberg är tillsammans med Johan Eklund lagets bästa målskytt i och med sina fem mål. Forsberg gjorde för övrigt lagets viktiga kvitteringsmål mot Syrianska (1-1) i förra omgången. Hos IFK är islänningen Gunnar Heidar Thorvaldsson bäst med med 13 mål, vilket innebär att han är på delad tvåa i skytteligan.

 

I vårmötet på Nya Parken lagen emellan slutade det 2-2 efter att just Thorvaldsson kvitterat i slutminuterna.


IFK Norrköping ställer upp med följande elva:

 

Målvakt: David Mitov Nilsson
Försvarare: Bobbie Friberg Da Cruz, Morten Skjönsberg, David Boo Wiklander, Mathias Florén
Mittfältare: Martin Smedberg Dalence, Andreas Johansson, Lars Krogh Gerson, James Frempong
Anfallare: Gunnar Heidar Thorvaldsson, Christoffer Nyman

 

Avbytare är: Andreas Lindberg (mv), Joonas Tamm, Marcus Falk-Olander, Armin Tankovic, Christopher Telo, Isaac Thelin, Imad Khalili

 

--
GIF Sundsvall-IFK Norrköping
Allsvenskan omgång 28
Söndag 28 oktober klockan 15.00
Norrporten Arena, Sundsvall


Niklas Broweus